LPEB

Lectureship Promotions & Establishment Board

The current membership of the Lectureship Promotions and Establishment Board is as follows:

 

Ex Officio Members:

Interim President, Professor John O'Halloran Chairperson 
Interim Deputy President & Registrar, Professor Stephen Byrne

 

Nominated by Academic Council:

College of Science, Engineering and Food Science:

Prof Ruth Ramsay (Expires 31 Oct 2024)

Dr M Cronin (Expires 25 Jan 2026)

 

College of Business and Law:

Dr A Parkes (Expires 10 Jan 2026)

Prof M Beck (Expires 1 Jan 2025)

 

College of Medicine and Health:

Prof M McEntee (Expires 31 Aug 2024) 

Dr L Sahm (Expires Jan 2023)

 

College of Arts, Celtic Studies and Social Sciences:

Dr H Morgan (Expires 4th March 2025)

Prof C Linehan (Expires 30 Sep 2022)

 

 

Secretary: Director of Human Resources/his or her nominee

Click here >> Code of Practice - LPEB

Human Resources

Acmhainní Daonna

Ground Floor, Block E, Food Science Building, UCC

Top